پرش لینک ها

اتاق مانیتورینگ

تقاضا برای عملیات های ایمن تر و کارآمدتر باعث بوجود آمدن نوآوری در فناوری اطلاعات شده و منجر به افزایش استفاده از اتوماسیون و کنترل متمرکز در طراحی رابط کاربر سیستم و محیط عملیاتی مرتبط با آن گشته است. به طور کلی تعریف و مفهوم مانیتورینگ عبارتست از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از بخش های مختلف واحدهای صنعتی ، اداری ، تجاری ، تفریحی و … و نمایش آنها با فرمت های خاص روی صفحه نمایش جلوی اپراتور مربوطه .

مانیتورینگ عملی مربوط به نمایش و یا مشاهده وضعیت یک سیستم است . مانیتورینگ(Monitoring)  فرایند جمع‌آوری و آنالیز سیستماتیک و استفاده از اطلاعات حاصل‌شده برای ردیابی فرایند یک برنامه در راستای دستیابی به اهداف خاص و یک راهنما برای تصمیمات مدیریتی می باشد. عملیات مانیتورینگ معمولاً روی فرآیندها پیاده می‌شود، مثلاً این‌که یک فرایند کی و کجا اتفاق می‌افتد، چه کسی باعث آن بوده است و به چند نفر می‌رسند. مانیتورینگ را می‌توان در ادبیات ساده‌تر به  فرایند تحت نظر گرفتن فعالیت‌های برنامه‌های خاص در راستای اهداف مشخص عنوان کرد .

دریافت مشاوره

با وجود این پیشرفت ها ، اپراتور نقش حیاتی خود را در نظارت بر چگونگی عملکرد این سیستم های پیچیده و خودکار حفظ کرده است .همگام با رشد راهکارهای خودکار ، عواقب خطاهای انسانی و ابزاری نیز رو به افزایش بوده اند. عواقب ناشی از عملکرد نامناسب اپراتور در اتاق های کنترل از جمله بی توجهی و غفلت ، فرمان ها ، زمان بندی ، ترتیب انجام کارها و غیره می تواند به طور بالقوه فاجعه بار باشد .

پروژه یک مرکز کنترل خاص اغلب بخشی از طراحی یک پروژه برای یک سیستم بزرگتر است و طراحی مراکز کنترل نباید به طور جداگانه از اهداف مرتبط با کلیت این سیستم بزرگتر انجام شود . در نتیجه لازم است که جنبه های ارگونومیک طراحی اتاق کنترل که ممکن است در نگاه اول یا به طور مرسوم خارج از محدوده طراحی پایه قرار گیرند نیز بررسی شوند .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم های جریان ضعیف به بخش دانلودها مراجعه نمایید.

دانلودها